Wilson DH Inde-medaljespillene: Bronzekampe og finaler afgjort...

08.12.2013



Der afvikles her i weekenden medaljespil for hold i KB på Peter Bangs Vej på Frederiksberg.

Wilson DH Inde-medaljespillene 2013-2014 er historiske i den forstand, at der for første gang i nyere tid konkurreres med ’rene’ dame- og herrehold.

Bronzekampe og finaler ved Wilson DH Inde-medaljespillene   

Bronzekampe, søndag den 8. december kl. 9.00

Birkerød – Team Gentofte (herrer) 2-4 (færdig)

1HS: Philip Ørnø - Joakim Bay Simonsen 6-3, 6-1
2HS: Rasmus Schwarz - Andreas Laulund 6-3, 6-4
3HS: Kasper Warming - Christian Sigsgaard 6-3, 0-6, 7-10
4HS: Hans Stentoft - Frederik Ørvad 3-6, 7-6(4), 8-10
1HD: Philip Ørnø/Hans Stentoft - Kristian Pless/Joakim Bay Simonsen 4-6, 3-6
2HD: Rasmus Schwarz/Kasper Warming - Anders Jørgensen/Søren Spanner 2-6, 6-7(5)

Team Gentofte – Hvidovre (damer) 5-1 (færdig)

1DS: Maria Jespersen - Natasha Nielsen 6-4, 6-3
2DS: Emma Rønholt - Sille Tranberg 6-2, 6-1
3DS: Ella Hedeboe - Emma Tranberg 6-3, 2-6, 4-10
4DS: Rebekka La Cour Hillingsø - Katinka Lucas 6-0, 6-0
1DD: Emma Rønholt/Maria Jespersen - Emma Tranberg/Natasha Nielsen 6-0, 6-2
2DD: Eva Dyrberg/Rebekka La Cour Hillingsø - Sille Tranberg/Katinka Lucas 6-0, 6-1 

Finaler, søndag den 8. december kl. 14.15, tidligst

KB – Lyngby (herrer) 2-4 (færdig)

1HS: Martin Pedersen - Frederik Løchte Nielsen 3-6, 3-6
2HS: Carl Bergman - Mikael Torpegaard 1-6, 4-6
3HS: Thomas Kromann - Rasmus Nørby 4-6, 4-6
4HS: Simon Friis Søndergaard - Andreas Bang 3-6, 6-1, 10-5
1HD: Martin Pedersen/Thomas Kromann - Frederik Løchte Nielsen/Rasmus Nørby 1-6, 1-6
2HD: Carl Bergman/Marc Ferrigno - Mikael Torpegaard/Andreas Bang 7-5, 0-1 rtd.  

KB – Birkerød (damer) 4-2 (færdig)

1DS: Mai Grage - Karen Barbat 5-7, 0-6
2DS: Karina Ildor Jacobsgaard - Anna Signe Rasmussen 6-3, 6-4
3DS: Julie Noe - Malene Stripp 6-3, 6-4
4DS: Maria Rasmussen - Kathrine Berge 6-1, 6-0
1DD: Mai Grage/Malou Ejdesgaard - Karen Barbat/Malene Stripp 6-2, 3-4 rtd.
2DD: Karina Ildor Jacobsgaard/Ulrikke Høyer - Anna Signe Rasmussen/Kathrine Berge 6-1, 6-4

Ligeledes opdateringer via DTF på Facebook.

Wildcards

Ifølge reglerne kan hvert deltagende hold i Wilson DH Inde-medaljespillene benytte et wildcard. Givne navne skulle være DTF i hænde i torsdags, og disse er først blevet offentliggjort ved lørdagens kaptajnsmøde.

Lyngby, herrer: Frederik Løchte Nielsen.
Team Gentofte, herrer: Kristian Pless.
KB, herrer: Carl Bergman.
Birkerød, damer: Anne Gylling.
Team Gentofte, damer: Eva Dyrberg.
Hvidovre, damer: Liridona Murati.

Semifinaler – herrer

KB – Team Gentofte 4-2 (færdig) 

Birkerød – Lyngby 0-4 (færdig)

Semifinaler – damer

KB – Hvidovre 4-0 (færdig)

Team Gentofte – Birkerød 0-4 (færdig)



Holdkampene (semifinaler, bronzekampe og finaler) afgøres via fire singlematcher og to doublematcher. Ved stillingen 3-3 spilles en Golden Matchtiebreak.

Mere om Wilson DH Inde-medaljespillene 2013 

 

Koebstaedernes

Sitecore
Anlægspertnere