Hædersbevisninger

Print  

Æresmedlemmer



Enkeltpersoner kan udnævnes som æresmedlemmer af generalforsamlingen med 5/6 majoritet af de afgivne stemmer. Æresmedlemmer har ret til uden stemmeret at deltage i generalforsamlingen og andre medlemsmøder herunder unionsmøder. Et æresmedlem er ikke afskåret fra valg til forbundets bestyrelse.







Navne på æresmedlemmer i Dansk Tennis Forbund og den dato, de blev udnævnt:







*Kurt Nielsen 11.03.06



HKH Kronprins Frederik 21.03.09







Tildeling af Dannebrogordenen



Tennisspillere og tennisledere, som har modtaget Dannebrogordenen i forbindelse med tennissporten:







*Kurt Nielsen Ridder af Dannebrogordenen 04.12.06







Dansk Tennis Forbunds ambassadører



Caroline Wozniacki, 2006



Kenneth Carlsen, 2007



Kenneth Kammersgaard, 2008



Frederik Løchte Nielsen, 2013







Officialsemblemet



Indstiftet 1935. Tildeles ethvert bestyrelsesmedlem i DTF og kan desuden tildeles andre efter bestyrelsens beslutning.







Landskampsnålen




I 1941 vedtoges det at indstifte en landskampnål, der tildeles de spillere, som spiller repræsentative kampe for forbundet. I 1945 vedtoges det at uddele nålen med tilbagevirkende kraft til de spillere, der havde deltaget i en landskamp for Dansk Tennis Forbund. Nålen giver gratis adgang for modtageren samt ledsager til alle tennisarrangementer under DTF.







Navne på indehavere af landskampnålen (* = afgået ved døden) og den dato, de fik den overrakt:







Erik Bjerre 09.11.41



*Helge Plougmann 09.11.41



*Sv. Sperling 09.11.41



*Henning Wiig 09.11.41



Ib Gerdes 30.11.41



*Anker Jacobsen 02.07.42



Jannik Ipsen 02.07.42



*Bent Panker 02.07.42



*Per Thielsen 06.12.42



Lisa Gram Andersen 02.07.43



*Vera Johansen (Nielsen) 02.07.43



*Else Schmidt (Prochownik) 02.07.43



Helge Johansen 14.01.44



*F. Gleerup 03.04.45



*Povl Henriksen 03.04.45



*Vagn Ingerslev 03.04.45



*Niels Kørner 03.04.45



*Axel Petersen 03.04.45



*Einer Ulrich 03.04.45



*Arne Velschow-Rasmussen 03.04.45



*Finn Bekkevold 27.04.46



Herluf Arendrup 06.07.47



*Aage Sejer Hansen 06.07.47



*Kurt Nielsen 16.08.47



Torben Ulrich 07.12.47



Milly Vagn Nielsen 02.09.51



Søren Højberg 10.08.52



*Agnete Varn (Friis) 31.08.53



*Jørgen Ulrich 22.11.53



Bente Thoresen 20.08.53



*Nils Knudsen 22.05.55



Bent Poulsen 22.05.55



Eva Munthe Fog 21.07.57



Jan Leschly 21.07.57



Flemming Harris 14.08.60



Pia Balling 26.08.60



Lise Hahn Evers 26.08.60



Ulla Rise 24.07.61



Carl-Edv. Hedelund 06.05.62



*Thorkild Larsen 21.05.62



Gitte Ejlerskov Hansen 19.10.63



Birte Klingenberg 19.10.63



Henrik Grage 02.08.64



Inger Buchwald 23.08.64



*Birger Toft 22.11.64



*Mari-Ann Bloch-Jørgensen 30.05.65



Jens Chr. Andersen 30.05.65



Steen Søndergaard 28.08.65



Carl Lindegaard 28.08.65



*Kirsten Schou Nielsen 31.08.66



Dorte Ekner 28.01.67



Claus Storm Pallesen 27.10.68



Henrik Nørkær 27.10.68



K.E.K. Nielsen 05.08.70



Tom Christensen 29.08.70



Lars Elvstrøm 18.06.71



Lotte Sølbeck 23.01.72



Anne-Mette Sørensen 04.11.72



Helle Sparre 01.09.73



Jørn Harder 31.08.74



Peter Uldall 30.08.75



Finn Christensen 30.08.75



Peter Greve 30.08.75



Henrik Nabe-Nielsen 30.08.75



Dorte Olsen 30.08.75



Ole Monberg 06.03.76



Carsten Gregers Kjeldsen 06.03.76



Birgitte Hermansen .78



Christian Kurt Nielsen 11.07.78



Michael Mortensen 11.07.78



Jes Bech Müller 11.07.78



Kasper Rud .08.78



Annette Kundby Nielsen 25.08.79



Helle Harding Thomsen 25.08.79



Christian W. Larsen 25.08.79



Alan Rasmussen 25.08.79



Henrik Løchte 22.08.81



Peter Bastiansen 18.09.81



Tine Scheuer-Larsen 20.03.82



Steen Dannisgård 13.01.83



Therese Arildsen 12.08.83



Anne Meyer 12.08.83



Anne Møller 12.08.83



Stein Ulrich 12.08.83



Michael Tauson 25.08.84



Morten Christensen 25.08.84



Sv.Erik Kundby Nielsen 25.08.84



Kenneth Schmidt 25.08.84



Carsten Lange 25.08.84



Lone Vandborg 25.08.84



John Larsen 01.12.85



Jens Skjødt 01.12.85



Tanna Elver-Jørgensen 06.12.86



Anja Michailoff 06.12.86



Peter Flintsø 22.08.87



Henriette Kjær Nielsen 13.12.87



Nick Bendtsen 10.01.88



Karin Ptaszek 11.12.88



Frederik Fetterlein 05.02.89



Thomas Sørensen 05.02.89



Christian Camradt 10.05.89



Sofie Albinus 08.12.90



Merete B. Stockmann 08.12.90



Carsten Gildum 07.04.91



Pernille Sørensen 07.04.91



Thomas G. Andersen 22.03.92



Allan Larsen 22.03.92



Kenneth Carlsen 02.05.92



Merete Lindahl 31.01.93



Anja Kostecki 31.01.93



Sandra Olsen 31.01.93



Karsten Abel 09.12.94 - deb.



Charlotte Aagaard 09.05.95 - deb.



Jonathan Printzlau 08.12.95 - deb.



Patrik Langvardt 08.12.95 - deb.



Thomas Larsen 22.09.96 - deb.



Eva Dyrberg 23.11.96 - deb.



Maria Rasmussen 05.05.97 - deb.



Mette Iversen 05.05.97 - deb.



Rikke Faurfelt 06.05.98 - deb.



Bob Borella 02.12.98 - deb.



Kasper Warming 02.12.98 - deb.



Jan Axel Tribler 02.12.98 - deb.



Kristian Pless 30.04.99 - deb.



Karina I. Jacobsgaard 16.11.00 - deb.



Anne Munch Larsen 16.11.00 - deb.



Mads Gottlieb 29.04.01 - deb.



Andrea Munch Hermansen 09.04.02 - deb.



Mik Ledvonova 2002 - deb.



Rasmus Nørby 2003 - deb.



Frederik Løchte Nielsen 2003 - deb.



Morgan Thempler 2005 - deb.



Jacob Melskens 2005 - deb.



Caroline Wozniacki 2005 - deb.



Hanne Skak Jensen 2005 - deb.



Gluay Kampookaew 2005 - deb.



Martin Pedersen 2006 - deb.



Karen Barbat 2007 - deb.



Thomas Kromann 2008 - deb.



Søren Wedege 2009 - deb.



Mai Grage 2010 - deb.



Christoffer Kønigsfeldt 2011 - deb.



Malou Ejdesgaard 2012 - deb.



Cecilie Melsted 2012 - deb.



Maria Jespersen 2013 - deb.



Martine Ditlev 2013 - deb.



Mikael Torpegaard 2014 - deb.







Dansk Tennis Forbunds Guldnål



Bestyrelsen for Dansk Tennis Forbund besluttede på et møde den 15. juni 2006 at indstifte Dansk Tennis Forbunds Guldnål, der tildeles personer efter følgende nærmere bestemmelser:



Dansk Tennis Forbunds Guldnål tildeles alene efter indstilling af Dansk Tennis Forbunds bestyrelse.

1.    Guldnålen kan kun tildeles personer, som har modtaget Dansk Tennis Forbunds Æresnål samt haft et aktivt virke i dansk og/eller international tennis i minimum 16 år.

2.    Guldnålen tildeles personer, som har udmærket sig i særlig høj og værdifuld grad for tennissporten, og den er en helt speciel og ekstraordinær anerkendelse fra Dansk Tennis Forbunds bestyrelse.

3.    Guldnålen uddeles ikke automatisk hvert år.

4.    Beslutningen om tildeling af Dansk Tennis Forbunds Guldnål tages kun af Dansk Tennis Forbunds bestyrelse, og 3/4 af bestyrelsens medlemmer skal stemme for indstillingen.



Navne på indehavere af guldnålen og den dato, de fik den overrakt:



Torben Brønner 24.03.12

Henrik Klitvad 22.03.14

H.K.H. Kronprins Frederik 16.08.15



Æresnålen



Bestyrelsen for Dansk Tennis Forbund besluttede i anledning af forbundets 25 års jubilæum den 3. april 1945 at indstifte en æresnål, der tildeles personer efter følgende nærmere bestemmelser:

1.    Æresnålen kan kun tildeles efter indstilling af forbundets bestyrelse eller af bestyrelsen for en tennisunion, der er medlem af DTF.

2.    Æresnålen tildeles personer, der i særlig høj grad har gjort sig fortjent til forbundets anerkendelse ved et mangeårigt værdifuldt arbejde for Dansk Tennis Forbund.

3.    Æresnålen kan kun tildeles personer, der tidligere har modtaget DTF's Fortjenstnål.

4.    Beslutning om tildeling af æresnålen tages af DTF's bestyrelse samt har haft et aktivt virke inden for dansk og/eller international tennis i minimum 12 år



Navne på indehavere af æresnålen (* = afgået ved døden) og den dato, de fik den overrakt:



*Poul Groes 03.04.45



*Percy Ipsen 03.04.45



*S. Jungersen 03.04.45



*Niels Ladefoged 03.04.45



*Frithiof Nexøe-Larsen 03.04.45



*Svend Olsen 03.04.45



*Einer Ulrich 03.04.45



*Harald T. Waagepetersen 03.04.45



*Paul Butenschøn 24.11.46



Johan Haanes, Oslo 06.11.49



*Helge Hassel 11.03.50



*Axel Thayssen 28.06.50



Marcus Wallenberg jun., Stockholm 14.01.51



F. Bohnstedt, Stockholm 14.01.51



*Curt Östberg, Stockholm 14.01.51



*H. Munch Knudsen 28.03.54



*Frede Lauritzen 01.06.55



*Evald Fälling 16.03.56



*Egon Knudsen 01.07.60



*Kurt Nielsen 23.11.60



*Chris Ramlow 18.03.61



*Gunner Petersen 18.03.61



Jarl Hohental, Helsinki 22.04.61



Sulo Hyvärinen, Helsinki 22.04.61



B.R. Limnell, Helsinki 22.04.61



*Erhard Gerner Larsen 25.06.61



*P.R. Jørgensen 10.03.63



Axel Schrøder-Hansen 26.05.62



Odd Erikson, Oslo 10.02.63



*Vera Johansen 09.03.63



*Mogens Pagh 07.03.64



*Oscar Thielsen 06.03.65



Steen Heymann, Stockholm 12.02.66



Mats Hasselquist, Stockholm 19.03.66



*Helge Schouboe 26.04.66



Carl de Geer, Stockholm 03.02.68



*Christian Uldall 09.03.68



Reino Nyyssönen 08.03.69



*Erik Strøbech 08.03.69



*Poul Westh Jespersen 22.02.70



*Eigil Thielsen 07.03.70



*Jørgen Schov 04.03.73



*Allan Heyman, London 06.07.73



H.K.H. Prins Henrik 16.09.75



Poul Christensen 28.03.76



Milly Vagn Nielsen 06.03.77



Paul Dehlholm 06.03.77



*Eli Semberg 25.09.77



*Jørgen Pedersen 05.08.78



*Ib Sætter-Lassen .78



Peter Wallenberg 02.05.81



*John Bertelsen 20.03.82



Niels Thomsen 09.03.85



Jørn Iversen 03.02.90



Asbjørn Nordam 13.02.90



*John Ahlstrand 10.03.90



Otto Buchwald 02.02.91



*Erik Nørgaard 24.02.91



Boris Michailoff 26.02.91



Carl-Edv. Hedelund 14.03.91



Poul Bruun Jacobsen 14.03.92



Kaj Andersen 20.03.93



Jan Leschly 05.08.95



Søren Højberg 09.03.96



*Jørgen Ulrich 09.03.96



Helen Lykke-Møller 08.03.97



*Hans Arentz 21.03.98



Henning Aasberg 20.03.99



Jørgen Torpe Kann 17.03.01



Chris Hestbæk 28.02.02



*Finn Kalhauge 09.03.02



Peter Schak Larsen 09.03.02



Torben Brønner 08.03.03



Niels Persson 24.11.05



Henrik Klitvad 10.03.06



HKH Kronprins Frederik 13.02.07



Brian Mikkelsen, Kulturminister 10.04.08



Willy Håkonsson 11.05.09



Jens Leth 20.03.10



Mikael Bernhoft 18.05.10



Stuart Smith, LTA, British Tennis 29.10.10



Niels Nygaard 24.03.12



Peter Sonnichsen 24.03.12



Merethe Christensen 24.03.12



Birgit Hoffmeyer 08.03.14



Vilhelm Gylstorff 22.03.14



Birthe Andersen 22.03.14



Henning Damsgaard 22.03.14



Fortjenstnålen



Dansk Tennis Forbund har efter opfordring fra unionerne indstiftet en fortjenstnål, der tildeles efter følgende regler:



1.    DTF's fortjenstnål kan alene tildeles personer, som har modtaget lokalunionens fortjenstnål, æresnål, DTF's officialemblem eller DTF's landskampsnål.

2.    DTF's fortjenstnål tildeles personer, som i minimum 8 år har udført et fortjenstfuldt arbejde til gavn for dansk tennis - det være sig inden for forbundet, union eller klubber,

3.    Beslutning om tildeling af fortjenstnålen tages af DTF's bestyrelse; for unions- eller klubarbejde efter indstilling fra den pågældende union.

4.    Der kan i enkelte særtilfælde dispenseres fra ovennævnte.



Navne på indehavere af fortjenstnålen og den dato, de fik den overrakt (* = afgået ved døden)



*Helge Schouboe, KB 17.03.51



*P. Sonne, Næstved 24.06.51



*A. Sørensen, Roskilde 08.09.51



*O.F. Steenberg, Køge 14.09.51



*A. Wagner, Glostrup 20.09.51



*H.M. Knudsen, Tønder 30.09.51



Von Eyben, Skørping 30.09.51



Robert Hansen, Århus 31.10.51



*H. la Cour, Nakskov 15.12.51



*J. Bille, Holte 07.04.52



*Poul Westh Jespersen, Slagelse 26.04.52



*J. Thorsen, Skive 15.06.52



Emil Jeppesen, Rønne 23.08.52



*Harald Kragh, Lyngby 18.12.53



*M. Anthonsen, Fr. Bøge 28.03.54



*E. Møller, Fr. Bøge 28.03.54



From Petersen 28.03.54



*Th. de Neergaard, Glostrup 19.03.55



Schrøder-Hansen, Nyborg 13.03.55



*Chr. Uldall, Gentofte 19.03.58



*Alex Nielsen, Odense 10.05.58



*Viggo Baunsøe, B 93 08.06.58



*G.S. la Cour, Sakskøbing 22.06.58



*K. Falk Hansen, Sakskøbing 22.06.58



*Axel Holm, Lyngby 26.09.58



Knud Hansen, Århus 27.09.58



*Erik Henning Jensen, HIK 13.06.59



*P. Stigaard, Hedehusene 27.03.60



R. Voigt, Hedehusene 27.03.60



*Johannes Poulsen, Holte 18.03.61



Jørg. Rich, HIK 26.03.61



*Joh. Toft, Aalborg 08.10.61



E. Byrge, HIK 09.12.61



*N.L. Felsby, Odense 26.02.62



*Axel Strøiman 12.07.62



*Erik Strøbech 11.08.62



*A. Fog, Mariager 25.01.63



B. Hvidegaard, Hjørring 15.03.64



*P. Kleinstrup Pedersen, Sønderb. 24.04.64



*Stig Munch Andersen, Odense 10.10.64



Harry Meistrup, KB 06.03.65



*Niels Holst, B 93 05.02.66



*Cai Herforth, Rungsted 19.03.66



*Jørgen Schov, KB 31.07.66



*Birte Bruun, HIK 12.08.66



*Erik Christensen, Hillerød 13.08.66



Kaj Mølck, ALT 09.03.68



Gregers Larsen 09.03.68



*Eigil Thielsen 09.03.68



O. Haue, STU 22.03.69



Niels Thomsen, FTU 24.03.69



Gunner Madsen, ALT 18.04.69



Henri Thers, KTK 02.05.69



Poul Chantelou 03.04.70



Viggo Højen, BTU 03.04.70



Helge Hinge 03.04.70



*Eli Semberg, LFLTU 04.07.70



Roger Iversen 01.08.70



Edvin Larsen, KB 31.03.71



*Eddie Herr, Miami 30.04.71



Paul Dehlholm 10.06.71



*Torkild Frederiksen, DIK 25.01.72



*Otto Elsøe, HØ/RU 21.03.72



*John Bertelsen, SLTU 04.03.73



Margit Schroll, STU 24.03.73



*Holger Hansen, Horsens 24.06.73



Holger Christensen, Dragør 29.10.73



Poul Christensen, B 93 11.11.73



*Ib Sætter-Lassen, Gentofte 16.03.73



*Hugo W. Hansen, Bagsværd 04.10.74



*Ib Zimmermann, Dragør 27.11.74



*Jørgen Pedersen, STU 25.01.75



*Henning Christensen, ATK 26.01.76



Eva Bayer, Haderslev 04.03.76



Boris Michailoff, KB 25.03.76



Thorkil Nyholm, HIK 28.03.76



Poul-Erik Nielsen, Bagsværd 28.03.76



Nils R. Hansen 28.03.76



Henning Leth, Esbjerg 24.03.77



Helge Ott, KTU 06.03.77



Aage Sølbech 06.03.77



*Eva Hauerslev 06.03.77



Lisa Blankholm, SLTU 03.05.77



*Erik Nørgaard, SLTU 03.07.77



Peter Bramsnæs, KTU .77



*C.O. Skovgaard, NLTU .77



Merete Lange, NLTU .77



Georg Borum, NLTU .77



A. Richmann-Jensen .77



*Tage Møller, Farum 12.02.78



Knud Jørgensen, SLTU 26.02.78



Otto Christoffersen 15.04.78



*Willy Buch, KTU .78



Poul Stefani, KTU .78



Jens Leth, Esbjerg 17.03.79



*Fanny Bruun, LFLTU 27.03.79



Arne Fog 17.12.79



Ole Hummelshøj, KB 07.03.80



*Frede Ask, SLTU 03.80



Asbjørn Nordam 16.06.80



Poul Bruun Jacobsen 04.10.80



H.P. Michaelsen 07.03.81



Erik Kornbeck 07.03.81



Frode Kristensen 07.03.81



Otto Jørgensen, Roskilde 07.08.81



*Poul Brock-Nielsen, FIF 13.10.81



*Otto Høyer, Tønder 25.02.82



*Hans Qvist 07.12.82



Sven Allan Horwitz, SLTU 13.12.82



Birthe Andersen, KTU 12.03.83



*Pia Rostock, KTU 12.03.83



*Hans Arentz, KTU 12.03.83



H.H. Andersen, SLTU 12.03.83



*Eiler From Rasmussen, NTU 28.12.83



Terje Due Strand, Norge 04.02.84



Jørn Iversen, NTU 02.03.85



Carl-Edv. Hedelund 02.03.85



*John Ahlstrand, SLTU 02.03.85



Otto Buchwald, Eliteudvalg 02.03.85



Kaj Andersen, STU 16.03.85



Åge Wickmann, FTU .03.85



Søren Arentoft, SLTU 01.05.85



*Jørgen Ulrich, HIK 21.08.85



*K.U. Nygaard, AGF 26.03.86



*Yrsa Eibye, Århus 1900 19.04.86



*Leo Hauerslev 17.10.86



Jonna Meyer, HIK 16.02.87



Conni Haugbølle, SLTU 22.02.87



*Knud-Erik Lindegaard, STU .87



Birger Jarnel, KTU 25.02.88



*Erik Jelstrup, SLTU 28.02.88



Vilhelm Gylstorff, LFLTU 14.03.88



Børge Hansen, LFLTU 14.03.88



Bo Kreilgård 22.05.88



Hans-Erik Sørvin, Grenå 07.10.88



Søren Hjorth, KB 24.11.88



Helen Lykke-Møller, NTU 11.03.89



Chris Hestbæk, DTV 06.05.89



John E. Petersen, Sakskøbing 26.05.89



Jens Rosendal, Sponsorudvalg 10.03.90



Klaus Bøgh, Helsingør 11.05.90



Dorte Andersson, Serieforlaget 11.05.90



Lone Salbæk, Serieforlaget 11.05.90



Lars Bruun, Ringkøbing 19.05.90



Jørgen Nielsen, Ølstykke 08.12.90



Søren Højberg, HIK 10.12.90



Bror Christoffersen, Hillerød 15.12.90



*Preben Hansen, HØ/RU 02.02.91



Bent-Ole Hansen, BTU 16.03.91



Arne Krøyer, SLTU 16.03.91



Kai Bech Müller, Lyngby 20.03.91



Frans Nørby, Hjørring 07.07.91



Jørgen Christiansen, Årh. 1900 11.08.91



Peder Clement, LFTU 18.09.91



Kristian Lund-Andersen, DH-udv. 14.03.92



Grete Andersen, SLTU 14.03.92



Svend Andersen, Juniorudvalg 20.04.92



Arne Bode, Ølstykke 20.04.92



Mogens B. Hansen, Århus 1900 26.09.92



Jonna Stær, Ryvang '83 17.05.93



Bent Hansen, Ryvang '83 17.05.93



Henning Aasberg, Arrangementgr. 25.09.93



Vibeke Fentz, Arrangementgr. 25.09.93



Peter Rasmussen, Arrangementgr. 25.09.93



Bjarne Nissen, KB 06.11.93



Merethe Christensen, KB 06.11.93



Henning Poulsen, ATK 06.11.93



Peder Dømmestrup, KTK 06.11.93



Alice Møller Olsen, Kerteminde 12.03.94



Svend Nielsen, Ekstra Bladet 23.05.94



*Finn Kalhauge, DTF's bestyrelse 15.02.95



Bent Møller, HØ/RU 18.02.95



Carl Edvard Petersen, Middelfart 29.07.95



Hildur Jakobsen, Venezuela 24.09.95



Jørgen Hansen, Ringe 09.03.96



Lars Kirk, FTU 08.03.97



Jens Chr. Andersen, Toftlund 08.03.97



Kjeld Almer, Lyngby 08.03.97



Karsten Mouritsen, Nykøbing F 06.06.98



Ole M. Fredeiksen, Copenhagen Open 15.03.98



Kirsten Ebbe, LFTU 20.03.99



Flemming Kosakewitsch 21.07.00



Lone Vandborg, DTF's bestyrelse 17.03.01



Hans Harild, Bornholm 25.03.01



Erik B. Jensen, KB 26.04.01



Mads Notlevsen, Hurup 10.08.01



Horst Dieter Hartmann, FTU 01.03.02



Henning Damsgaard, JTU 09.03.02



Peter Sonnichsen, JTU 09.03.02



Else Simonsen, DTF's bestyrelse 09.03.02



Henrik Klitvad, DTF's bestyrelse 09.03.02



Willy Håkonsson, DTF's bestyrelse 09.03.02



Torben Brønner, DTF's bestyrelse 09.03.02



Kim Wæver, DTF's bestyrelse 09.03.02



Kurt Christiansen, SLTU 09.03.02



Henrik Andersen, B93 12.02.03



Gunnar Moll Niemann, Nørresundby 07.04.03



Ole Juhl, ATK 14.06.03



Svend Soelberg, Svaneke Tennis Klub 03.02.04



Annette Wiencken, HØ/RU 11.11.04



Eske Brun, Faaborg Tennisklub 01.03.05



Inge Hansen, Vanløse Tennisklub 05.06.05



Frode Jensen, Randers Lawn Tennis Club 22.08.05



Mogens Tvegaard, Farum Tennisklub 01.03.06



Finn P. Schultz, Team Leschly 12.06.06



Lars Jensen, Team Leschly 12.06.06



Jesper Bjarnholt, Kløvermarkens Tennisklub 01.11.06



Christian Buchwald, Professor, 17.08.07



H.C.Andersen, DTF's bestyrelse 29.11.07



Per Sørensen, DTF's bestyrelse 29.11.07



Peter Lassen, Skive Tennisklub 15.12.2007



Carsten Quistgaard, NTK-Amager 21.03.09



Mogens N. Skov, Købstædernes Forsikring 26.06.09



Michael Klitvad, Købstæderens Forsikring 26.06.09



Anne von Glasow, DTF's bestyrelse 18.11.09



Peter Leth Andresen, DTF's bestyrelse 18.11.09



Peter Karsholt, Hørsholm Rungsted Tennisklub 26.11.09



Karin Nielsen, KTU 20.03.10



Bent Kleinstrup Pedersen, Sønderborg Tennisklub 24.03.12



Poul Henningsen, Ringe Tennisklub 11.08.12



Karl Kristian Hansen, Strib Tennis Klub 26.02.13



Marianne Pedersen, Rudkøbing Tennisklub 26.02.13



Preben Rasmussen, SLTU 16.03.13



Arne Bode, Ølstykke Tennisklub 04.03.14



Jesper Tværmoes, Birkerød Tennisklub 04.03.14



Lars Jensen, Fjordager Tennisklub 04.03.14



Bente Bassett, Tennis Club Odense 04.03.14



Kenneth Jensen, Ringe Tennisklub 04.03.14



John Kristensen, KB 08.03.14



Annette Ohm, HVT 22.03.14



Jan Winther, Roskilde Tennisklub 22.03.14



Jørn Jensen, Svendborg Tennisklub 17.02.15



Svend Jørn Lund, Vester Skerninge TK 17.02.15



Thomas Kønigsfeldt, DTF's bestyrelse 21.03.15

Agi Szocska, FTU 19.03.16
Michael Grube Andersen, Vester Skerninge Tennisklub 19.03.16
Dorthe Andersen, Vester Skerninge Tennisklub 19.03.16




DTF's Ærestegn



Et af grosserer H.T. Waagepetersen skænket cigaretetui med flere af datidens tenniskoryfæers navne indgraveret. Tildeles efter indstilling fra en lokalunion til den, der enten sportsligt eller administrativt har gjort sig særlig fortjent til en belønning.







Indstillingen til denne belønning går på skift mellem unionerne. (* = afgået ved døden).







*Anker Jacobsen, KTU 1955



*Fanny Bruun, LFLTU 1956



*Erik Christensen, SLTU 1957



Eva Bayer, STU 1958



P. Quist, BLTU 1959



Jørgen Wøhlk, NLTU 1960



*Aage Sejer Hansen, FTU 1961



*Einer Ulrich, KTU 1962



*Ragnhild Semberg, LFLU 1963



Otto Buchwald, SLTU 1964



Palle Hove, STU 1965



Helge Clausen, BLTU 1966



*Holger Hansen, NLTU 1967



Mogens Felsby, FTU 1968



*Chris Ramlow, KTU 1969



*Eli Semberg, LFLTU 1970



*Bent Behrmann, SLTU 1971



*P.Kleinstrup-Pedersen, STU 1972



Viggo Højen, BTU 1973



*Frede Lauritzen, NTU 1974



*N.L. Felsby, FTU 1975



Poul Christensen, KTU 1976



Max Nielsen, LFLTU 1977



Knud Jørgensen, SLTU 1978



*Jørgen Pedersen, STU 1979



*Veilgaard Jørgensen, BTU 1980



Merete Lange, NTU 1981



*Erik Strøbech, FTU 1982



Boris Michailoff, KTU 1983



Vilhelm Gylstorff, LFLTU 1984



*Erik Nørgaard, SLTU 1985



Jens Leth, STU 1986



Steen Clausen, BTU 1987



C.O. Skovgaard, NTU 1988



Aage Wichmann, FTU 1989



*Jørgen Ulrich, KTU 1990



Peder Clement, LFTU 1991



Niels Nybjerg, SLTU 1992



Jens Chr. Andersen, STU 1993



Helen Lykke-Møller, NTU 1994



Johnny Nielsen, FTU 1995



Birthe Andersen, KTU 1996



Lillian Pilemand, LFTU 1997



Kristian Lund-Andersen, SLTU 1998



Peter Sonnichsen, STU 1999



Asbjørn Nordam, NTU 2000



Ebbe Larsen, FTU 2001



Henrik Andersen, KTU 2002



Ole R. Johansen, LFTU 2003



Arne Bode, SLTU 2004



Poul-Henning Vietz, JTU 2005



Bente Bassett, FTU 2006



Oddbjørn Unsett, KTU 2007



Jørgen Warberg, SLTU 2008



Henning Damsgaard, JTU 2009



Niels Erbo Andersen, FTU 2010



Søren Højberg, KTU 2011



Steffen Wanscher, SLTU 2012



Lars Elkjær, JTU 2013



Kristoffer Jørgensen, FTU 2014



Jesper Bjarnholt, KTU 2015



Kurt Søndergaard, SLTU 2016

DTF's Lederpris



Lederprisen blev indstiftet i 1977 og tildeles en person, som har gjort en ekstraordinær indsats for tennissporten. Hver union indstiller således hvert år én person til DTF's bestyrelse, som efterfølgende samlet behandler indstillingerne og vælger modtageren på det ordinære januarmøde. Prisen udgjorde i 1977 kr. 750 og er p.t. kr. 1.500. Ved et bestyrelsesmøde den 28. april 1984 blev det vedtaget, at beløbet i de kommende år pristalsreguleres.







Navne på modtagere af lederprisen (* = afgået ved døden):







*Th. Frederiksen, Ryparken 1973



Knud Jørgensen, St. Heddinge 1974



Otto Buchwald, HA/VÆ 1976



Jens Leth, Esbjerg 1977



*Erik Jelstrup, Holte 1978



Jonna Meyer, HIK 1979



K. Nygaard, AGF 1980



Thorkil Nyholm, KTU 1981



H.H. Andersen, Holte 1982



Gunnar Thomsen, Grindsted 1983



Lene Halle, Viborg 1984



Lederne af Bornholm Open 1985



Jens Rosendal, DTF 1986



Birthe Andersen, KTU 1987



Erik Andersen, Hjørring 1988



*Hans Arentz, Dragør 1988



Hans Erik Sørvin, Grenå 1989



*Preben Hansen, HØ/RU 1989



Knud-Erik Lindegaard, Sønderb. 1990



Helen Lykke-Møller, NTU 1991



Bror Christoffersen, Hillerød 1992



Jørgen Hansen, Ringe 1993



Dorte Ekner, HIK 1994



*Finn Kalhauge 1995



Jørgen Warberg, Allerød TK 1996



Jørgen Nørgaard Poulsen, NTU 1997



Haakon Löe, Aalborg TK 1998



Torben Brønner, Faaborg TK 1999



Erik B. Jensen, KB TK 2000



Bente Andersen, Skagen TK 2001



Poul Christensen, 2002



Jens Leth, Esbjerg TK 2002



Henning Poulsen, Arbejdernes TK 2003



Lars Elkjær, Randers Lawn Tennis Club 2004



Erik Jan Pedersen, JTU 2006



Henrik Klitvad, DTF 2008



Jesper Bjarnholt, Kløvermarkens Tennisklub 2009



Michael Grube Andersen, Vester Skerninge Tennisklub 2010



Kurt Christiansen, Ballerup 2011



Engelien Kuiper, Nykøbing F. Tennisklub 2012



Ann Hansen, HEI-Tennis 2013



Søren Friis Trebbien, Hvidovre Tennisklub 2014



Henrik Maris, Slagelse Tennisklub 2015

Peder Helmuth Hansen, Sønderborg Tennis Klub 2016

F.I.B.'s Ungdomslederpris

F. I. B.'s Ungdomslederpris (Foreningen til Indkøb af Boldspilrevisitter) blev skænket til Dansk Tennis Forbund i forbindelse med Forbundets 75 års fødselsdag den 3. april 1995. Kapitalen er på i alt kr. 10.000.







Renterne af kapitalen uddeles en gang årligt, som F.I.B.'s ungdomslederpris i form af en varig gave eller som tilskud til rejse eller kursus for yderligere dygtiggørelse i tennisøjemed. Prisoverrækkelsen sker på DTF's årlige generalforsamling. Prismodtageren vælges af DTF's bestyrelse.







Legatmodtagerne:







Louise Witt, Aalborg 1995



Merethe Christensen, KB 1996



Peter K. Larsen, Herlev 1997



Bjørn Hilberg, OB 1998



Klaus Rode, Holbæk 1999



Ej uddelt 2000



Karin Nielsen, KTU 2001



Michael Mogensen, Skive TK 2002



Gunnar Brandt, Allerød TK 2003



Erik Jan Pedersen, JTU 2004



Jens Risager, Tennis Team Fyn 2005



Jytte Majcherek, Albertslund TK 2006







DIF's Ærestegn



INDSTIFTET DEN 13. APRIL 1926



Det påhviler Danmarks Idrætsforbunds repræsentantskab at fastsætte reglerne for tildeling af Danmarks Idrætsforbunds ærestegn.







1.    Danmarks Idrætsforbunds ærestegn kan ved indstilling tildeles:



A. Danske statsborgere,



a) der har ydet dansk idræt særlige og betydningsfulde tjenester, eller



b) som har gjort sig særlig fortjent af Danmarks Idrætsforbund, f.eks. gennem mange års uegennyttige arbejde inden for hovedforbund, specialforbund, lokalforbund og foreninger.



B. Udlændinge, som man i særlige tilfælde ønsker at hædre som tak for idrætslig indsats, der har været af største betydning for dansk idræt.



2.    Den omstændighed, at en person er lønnet i et specialforbund udelukker ikke vedkommende fra at blive indstillet til ærestegnet af et andet specialforbund, hvis det idrætslige arbejde inden for dette har gjort vedkommende kvalificeret hertil.







3.    I indstillingen til Danmarks Idrætsforbunds bestyrelse angives vedkommendes navn, alder, hjemsted, på hvilken måde vedkommende har gjort sig fortjent til ærestegnet, samt de af forening, lokalforbund og specialforbund tildelte ærestegn og lignende.



4.    Navnene på de personer, der får ærestegnet tildelt, meddeles i organisationens medlemsblad.



5.    Ærestegnet kan, når omstændighederne taler derfor, bevilges af bestyrelsen, hvis mindst 2/3 af medlemmerne stemmer derfor.







Efter indstilling af Dansk Tennis Forbund er DIF's ærestegn tildelt (* = afgået ved døden):







*Sv. Garnæs Hansen, Odense 1941



*Sv. Olsen, KB 1941



Knud Lyhne, Roskilde 1944



von Eyben, Skørping 1945



*A. Sørensen, Roskilde 1946



*Paul Buttenschön, HIK 1946



*Percy Ibsen, HIK 1948



*Eugen Olsen, HIK 1950



*Niels Ladefoged, London 1952



*H. Munch Knudsen, Tønder 1954



*Einer Ulrich, HIK 1954



*Ove Frederiksen, KB 1954



*Frede Lauritzen, Aalborg 1955



*Helge Hassel, Holte 1956



*Johs. Thorsen, Skive 1956



*Erik Henning Jensen, HIK 1960



*Helge Schouboe, KB 1970



*P.R. Jørgensen, B 93 1971



*Erik Strøbech, Odense 1974



*Eigil Thielsen, HIK 1974



*Ib Zimmermann, Dragør 1974



*Jørgen Pedersen, Sønderborg 1975



*Johs. Poulsen, Holte 1975



*Chr. Uldall, Gentofte 1975



*Tage Møller, Farum 1978



*Eli Semberg, Nakskov 1982



*John Bertelsen, Hjortekær 1986



*Henning Christensen, ATK 1986



Jørn Iversen, Randers 1991



*John Ahlstrand, Rødovre 1993



Boris Michailoff, KB 2003



Henrik Schütten Klitvad, DTF formand 2016

The ITF Awards For Services To The Game



Det Internationale Tennis Forbund (ITF) har indstiftet en hæderspris "The ITF Awards for Services to the Game".







ITF's ledelse (Committee of Management) kan tildele denne bl.a. på indstilling fra de enkelte medlemsnationer. Den gives til mennesker, "who, in the opinion of the Committee of Management, have made an outstanding contribution to the game".







Kvalificerede til at blive indstillet til prisen er:



* formænd, generalsekretærer, internationale sekretærer eller direktører i nationale forbund efter minimum 12 års tjeneste - eller deltagere, der har været til stede ved mindst 10 årsmøder i ITF,



* spillere, som har spillet mindst 50 Davis Cup-kampe eller mindst 25 Federation Cup-kampe i hovedturneringen,



* ikke spillende kaptajner, som har været virksomme ved mindst 25 Davis Cup-matcher eller fem Federation Cup-turneringer,



* turneringsledere ved officielle ITF-mesterskaber i mindst ti år, referee ved tre Davis Cup-finaler eller Federation Cup-turneringer, referee ved mindst 25 Davis Cup-matcher,



* formænd for ITF, medlemmer af ITF's bestyrelse, ITF's kasserer og medlemmer af ITF's underudvalg.







Nationale forbund kan nominere én person per år for lang tjeneste for tennissporten.



ITF's bestyrelse kan indstille nationale forbund for speciel tjeneste for tennis eller enkeltpersoner, som har samarbejdet tæt med ITF.







Fra Danmark har følgende modtaget hædersprisen:







*Allan Heyman 1980



*John Ahlstrand 1986



*Jørgen Ulrich 1986



Tine Scheuer-Larsen 1990



Anne-Mette Sørensen 1990



Michael Mortensen 1991



Finn Christensen 1995



Otto Buchwald 1997



Lone Vandborg 1999



Jørgen Scheel 2000



Kenneth Carlsen 2003



Niels Persson 2005



*Kurt Nielsen 2006



Henrik Klitvad 2010







Tennis Europe Award



Det Europæiske Tennis Forbund (TE) har indstiftet en hæderspris ”Tennis Europe Award”.



”Tennis Europe Award”-bestyrelsen kan tildele denne bl.a. på indstilling fra de nationale forbund. Den gives til personer, som har ydet lang og fremragende tjeneste til tennis gennem TE.







De følgende kategorier er kvalificerede til nominering:



* Bestyrelsesformænd, generalsekretærer eller bestyrelsesmedlemmer for minimum to perioder (6 år). Delegerede til de årlige generalforsamlinger i TE (deltagelse ved ti generalforsamlinger); udvalgsmedlemmer for minimum tre perioder (9 år).



* Spillere, som har udvist fremtrædende tjeneste til Davis Cup, Fed Cup, Veteraner, Kørestol eller TE Mesterskaber.



* Turneringsdirektører for officielle TE Mesterskaber (10 år); Referees ved Davis Cup eller Fed Cup (3 gange); Referees ved Davis Cup kampe (25 kampe) og TE Official begivenheder (10 år).



* Trænere, som har givet langt og fremtrædende bidrag til undervisning i tennis både nationalt og internationalt.



* Medier for langt og fremtrædende bidrag.



* Nationale forbund kan nominere en person pr. år for lang og fremtrædende bidrag til tennis i Europa.



* Andre som har ydet fremtrædende tjeneste til europæisk tennis.







Bestyrelsen kan også nominere nationale forbund for særlig tjeneste til tennis eller individuelle personer, som arbejder tæt sammen med Tennis Europe.







Fra Danmark har følgende modtaget hædersprisen:







Henrik Klitvad 2007







Generelt om hæderstegn



Hæderstegn er indstiftet, fordi de skal bruges, dvs. uddeles.



For at de kan bevare deres værdi, skal indstilling om tildeling imidlertid altid overvejes nøje, så en uønsket inflation kan undgås.







Forinden, og i forbindelse med endelig, skriftlig indstilling, skal vi derfor indtrængende anbefale,



* at den indstillende - klub/union m.m. - nøje studerer kriterierne for det/de mulige hæderstegn,



* at man nøje gør rede for, hvilke fortjenester det er, man ønsker hædret,



* at man følger kommandovejen: Klub/union/forbund - og eventuelt foretager en sondring inden endelig indstilling, og



* at man starter proceduren i så god tid, at de, der skal behandle sagen, får den fornødne tid dertil.







Orientering om DTF Adgangskort



Personer samt ledsager til personer, der har modtaget DTF's Æresnål, Fortjenstnål eller Landskampnål, har erhvervet ret til gratis at overvære tennisturneringer afholdt af DTF, unioner eller klubber under DTF, men ikke til professionelle stævner.







Modtagerne har med nålen modtaget et kort, som vises og giver adgang. Ved indendørs arrangementer og andre begivenheder, hvor antallet af pladser er begrænsede, skal korthaveren mindst én måned forud gøre arrangøren opmærksom på, at man agter at gøre brug af kortet.



Har man ikke anmeldt sig på forhånd, kan man kun forvente at få ståpladser, medmindre der er ledige pladser.







Ovenstående regler gælder ligeledes for personer med DTF's adgangskort.



De seneste år er der kommet glædeligt mange tilskuere til DTF-arrangementer, så kortholdere gør klogt i at anmelde sig i forvejen for at sikre sig en siddeplads.







Tilbage til top


Koebstaedernes

Sitecore
Anlægspertnere